Recreatie

Inleiding

Zeeland is de provincie van het water en de kusten. Er zijn dan ook talrijke mogelijkheden tot waterrecreatie. Maar ook cultuurhistorisch, qua natuur en wat betreft het verenigingsleven heeft Zeeland van alles te bieden. Zo zijn er mooie historische plekjes te bezoeken in steden als Middelburg, Veere en Zierikzee, die vanwege hun monumentale gebouwen en straatjes jaarlijks veel bezoekers trekken. Zeeland is dan ook zeer geliefd bij toeristen, die soms jaren achter elkaar terugkomen. Ook de Zeeuwen zelf recreëren graag in hun provincie van natuur, cultuur en water. En daar is ook alle reden voor: het weer in Zeeland is dikwijls beter dan elders: 140 uren meer zon en gezonde frisse lucht.

Sport

De Zeeuwse sportverenigingen zijn talrijk en goed georganiseerd. De Zeeuwse sportinfrastructuur is ondergebracht bij de organisatie van de Zeeuwse Sportraad. Ook is er de grote sport- en speluitleencentrale Qui-Vive, die geassocieerd is met die Sportraad.

In Zeeland is alle ruimte om op eigen gelegenheid te sporten. Wandelen, hard lopen, skeeleren, wielrennen. Overal zijn er goed geasfalteerde paden waar men zich vrij en ongestoord kunt bewegen. Er zijn mooie routes, maar je kunt ze natuurlijk ook gewoon zelf uitstippelen. In Walcheren is een speciaal geprepareerd skatecircuit van 25 km lengte en bij Burgh-Haamstede is een mountainbike-circuit. Op georganiseerd atletiekgebied is een exponent de Zeeuwse Kustmarathon. Er zijn ook vele zwemparadijzen, outdoorcentra en bijvoorbeeld beachvolleybaltoernooien. Zo is in Goes het Sportpunt Zeeland, in Domburg zwemparadijs De Parel en hebben Middelburg en Vlissingen sinds 2002 een prachtig nieuw zwembad. In Terneuzen is het subtropisch zwemparadijs Scheldorado.

Natuur

Het landschap achter de duinen en dijken heeft veel te bieden. Rustige polderlandschappen met groene weiden, uitgestrekte korenvelden, tuinbouwgebieden en fruitboomgaarden. Karakteristiek zijn de laaggelegen, drassige gebieden waar veel vogels foerageren en broeden. Door de Zak van Zuid-Beveland, met zijn kronkelende paadjes, de boomgaarden en de dijkjes vol bloemen en planten, is het goed fietsen en wandelen. Ook Zeeuws-Vlaanderen is met haar smalle wegen, soms nog geplaveid met kinderkopjes of kasseien en omzoomd met knotwilgen, de moeite waard. Jaarlijks in juni is het Zeeland Natuurmaand, met een groot aantal bijzondere evenementen, gericht en geïnspireerd op de natuur in Zeeland. Overal in die natuur zijn de stille herinneringen te vinden aan de gevechten met het water die eeuwenlang het leven in Zeeland beheerst hebben. Poortcomplexen, fortificaties, industriële monumenten, oude pakhuizen.

Strand en watersport

Toch is Zeeland bij recreanten en toeristen vooral populair vanwege de mooie stranden. Nergens in Nederland is zoveel kustlijn (circa 600 km) op één plek geconcentreerd. Daarbij beschikt Zeeland zowel over zoetwatermeren als zoutwatergebieden en zee. Er is genoeg ruimte voor allerlei soorten watersport. Zeilen, motorbootvaren, windsurfen, kanoën, duiken, zwemmen, surfen en de zogenaamde 'snelle' watersporten als jet- en waterskiën worden steeds vaker beoefend in en op de Zeeuwse wateren. Ook de 42 jachthavens met zo'n 13.000 ligplaatsen zijn in het seizoen goed bezet.
Het Grevelingenmeer is het grootste zoutwatermeer van West-Europa. Het is een zeer bekend watersportgebied dat alleen toegankelijk is via de sluis bij Bruinisse. De meest geliefde plaatsen van surfers zijn dan ook de Grevelingen en ook het Veerse Meer.
Voor duikers is er de Oosterschelde met z’n heldere water. Een bijzondere oeverstructuur op een aantal plaatsen maakt het duiken op een aantal plaatsen erg aantrekkelijk. De planten- en dierenwereld is er uitzonderlijk mooi. Er komen allerlei soorten dieren voor, maar ook de zeesterren, krabben, kreeften en zeeslakken.

Economisch belang

De watersport speelt zo’n voorname rol in Zeeland, dat het een belangrijke economische factor is. De grote watersport en de verblijfsrecreatieve bedrijfssectoren
in en rond alle Deltawateren in Zeeland genereren een jaarlijkse omzet van
ruim € 172,5 miljoen. De werkgelegenheid die daaruit voortvloeit is te ramen op 3235 mensjaren. Acht procent van de totale Zeeuwse beroepsbevolking is actief in de sectors recreatie en toerisme. Zeeland beschikt over 218 hotels en pensions en 64 bungalowparken. Ook uit de cijfers blijkt dat Zeeland aantrekkelijk is voor toeristen. In 2002 werden er door toeristen maar liefst 11 miljoen overnachtingen geboekt en gaven ze gemiddeld 26 euro per dag uit tijdens hun vakantie. De meeste buitenlandse toeristen in Zeeland zijn afkomstig uit Duitsland en België.

Provinciaal beleid

Het beleid van de provincie is er niet alleen op gericht de kwaliteit van de Zeeuwse wegen en paden te verbeteren, maar ook die van de bijbehorende voorzieningen. Zo moeten er bijvoorbeeld meer plaatsen komen waar fietsers en wandelaars gebruik kunnen maken van goede rustplaatsen en sanitaire voorzieningen.
Aan het imago van de watersport moet ook nog het één en ander veranderen in Zeeland. Bij watersport denken nog steeds veel mensen aan Friesland, terwijl Zeeland veel meer water heeft: 36% van het wateroppervlak in Nederland is te vinden in Zeeland.

Om het imago van de Zeeuwse watersport te verbeteren, is het belangrijk dat de jachthavens aantrekkelijker worden. Zo worden de havens van Breskens, Zierikzee en Sint Annaland in 2004 en 2005 gerenoveerd. Het verbeteren van verbindingen tussen watersportgebieden onderling is ook noodzakelijk om meer sporters aan te trekken, vooral de watersporters die van gebied naar gebied willen sporten. In het Watersportaktieplan 2002-2005 is een overzicht te vinden van de andere plannen die het provinciebestuur met de watersport heeft.